Metoda sylabowa przy czytaniu

  • by

Świat gna do przodu. Niektóre rzeczy w żaden sposób się nie zmieniają, a inne z kolei gnają do przodu, dbając m.in. o nasz lepszy komfort psychiczny. Jeżeli porównamy dzisiejsze warunki do życia z tym, co mieli nasi przodkowie – różnica jest kolosalna. Nie tylko, jeżeli chodzi o dostępne technologie, ale również o naukę. Dzisiaj dzieci mają przed sobą znacznie więcej możliwości. Nawet, jeżeli chodzi o naukę czytania. Dowodem na to jest książka pt. “Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?” (https://www.taniaksiazka.pl/elementarz-czytamy-bajki-metoda-sylabowa-malpa-w-kapieli-alicja-karczmarska-strzebonska-p-314865.html). Autorką tej książki jest Alicja Karczmarek-Strzebońska.

Dla każdego dziecka

Wielu rodziców zgodnie twierdzi, że jest to najlepsza propozycja dla każdego dziecka, które chce się nauczyć czytać. Można ja podsunąć już dziecku, które ma sześć lat i już całkiem niedługo pójdzie do szkoły podstawowej. Podstawy czytania warto opanować zawczasu, aby w pierwszej klasie móc przejść do czytania nieco trudniejszych rzeczy. W tej książce praktykowana jest metoda sylabowa, która z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Według specjalistów – dzięki tej metodzie już kilkuletnie maluchy mogą nauczyć się czytać z pełną swobodą. Jak się okazuje – ta technika nie jest trudna i można ją bez trudu opanować. Wystarczy tylko odrobina chęci i pomoc rodzica, który powinien systematycznie zaglądać do tej książki razem z dzieckiem. Co można znaleźć w “Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?“?

Podstawa do czytania

Alicja Karczmarek-Strzebońska na samym początku umieściła literki, które są podstawą do tego, aby rozpocząć przygodę z sylabami. Później są sylaby – na początku te nieco łatwiejsze, a potem te trudniejsze. Potem są pojedyncze wyrazy. Jeżeli dziecko nauczy się je odczytywać, to potem będzie mogło ono przejść do pojedynczych zdań, a potem opowiadań. Tak, łatwo się mówi, a praktyka jest może nieco trudniejsza. Tylko w żaden sposób nie można się poddawać. Do tego nie można zniechęcać swojego dziecka do czytania, ponieważ na wszystko przyjdzie czas. Nagrodą za opanowanie umiejętności czytania będzie fakt, że dziecko przeczyta samodzielnie opowiadania, jakie zostały zamieszczone na samym końcu książeczki. Są to popularne bajki, których autorami jest m.in. Maria Konopnicka, czy też Mickiewicz, Krasicki, Fredry. Dzięki metodzie sylabowej, która jest niezwykle łatwa, dziecko pokocha czytanie książek. Warto swoje dziecko do tego przekonać. Chociaż przy tej okazji nie trzeba porzucać wspólnego czytania książek.